Bizi Arayın
0 (532) 213 77 77

Cb Telsizler

HALK BANDI TELSİZ NEDİR?
 
Ülkemizde ve dünyada bazı ülkelerde farklılıklar göstermekle beraber genel olarak 27 mhz de yayın yapan ve adından da anlayacağınız üzere halkın herkesin izinsiz ve ruhsatsız alıp kullanabileceği  düşük frekans da çalışan bir telsiz çeşididir. Bu telsizlere kısaca CB telsiz de denmektedir.  Bu telsiz modellerinde 40 adet kanal olup tüm kanallar, frekanslar telsiz üzerinde sabitlenmiştir ve değiştirilemez, zaten yasal olarak da böyle olmak zorundadır. Ayrıca bu telsizlerin çıkış güçleride yasal mevzuata uygun olarak 4 w dır. CB telsiz güçlerinin harici olarak yükseltilmesi suçtur fakat günümüzde sahada bir çok kullanıcı takoz denen cb halk bandı telsizlerin gücünü yükselten RF güç amplifikatörleri kullanılmakta ve çok yüksek güçlerde yayın yapılmaktadır.
 
CB telsizler de daha çok araç ve sabit merkez telsizleri tercih edilip kullanılmaktadır. El telsizleri daha az tercih edilmektedir. Bu tip halkın kullanımına açık telsiz sistemlerinde bellli telsiz mesafelerinde ücretsiz bir şekilde haberleşme yapmak mümkündür.
Cb citizen band telsiz sistemlerinde kullanılan frekans düşük frekans olduğu için bu sistemde kullanılan antenlerin boyları vhf veya uhf telsiz sistemlerine göre daha uzun ve büyüktürler. Standar bir cb halk bandı araç telsiz ile yaklaşık olarak coğrafi şartlara göre değişmekle beraber 50 km şehir içi görüşme sağlanabilmektedir. Özellikle atmosferin ve coğrafi şartların uygun olduğu zamanlarda yaklaşık olarak 1500 km mesafelerde dahi görüşme sağlanabilmektedir.
 
Günümüzde CB halkbandı telsiz kullanımı yeni frekansların açılımı ile pmr 446 telsiz kullanımı serbest brakılması ile ve cep telefonu kullanımından dolayı eskisi kadar rağbet görmemekle beraber yine de özellikle hobi amaçlı ve uzun yol tır şoförlerinin araçlar arası haberleşmede ve offroad tutkunları grup haberleşmesinde çokça kullanmaktadırlar.
 
CB telsiz kullnaımı da aynen pmr446 uhf telsiz kullanımında olduğu gibi yasal mevzuata uymak şartı ile kullanımı serbest brakılmıştır. Telsizin üzerindeki frekansları değiştirmek veya telsizin gücünü arttırmak yasal değildir ve bu şekilde kullanmak suç teşkil eder.

Ürün Aralığı: 0 - 21, Toplam ürün sayısı